win2: Πρόγραμμα excel για οικοδομικές άδειες και εγκρίσεις εργασιών δόμησης μικρής κλίμακας
Αποτελέσματα: 1 έως 19 από σύνολο 19

Υβριδική Εμφάνιση

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. (επάνω) - Ανάρτηση #1
    Μηχανικός
    Πολιτικός Μηχανικός
    Το Αβατάριο του μέλους Xάρης
    Εγγραφή
    07.10.2009
    Αναρτ.
    7.890
    Εύσημα

    έδωσε
    717
    έλαβε
    1.401
    Αρχεία

    Λήψεις
    237
    Ανέβασε
    372
    Ιστολόγια
    3

    Προεπιλογή

    1. Όχι, ένα διαμέρισμα πολυκατοικίας είναι διαμέρισμα.

    2. Ναι, μπορεί να μπει στο πρόγραμμα, δεν υπάρχει κάτω όριο εισοδήματος.
    Μπορούν να ενταχθούν και ενοικιαζόμενα διαμερίσματα, αρκεί να είναι δηλωμένα ως κύρια κατοικία από τους ενοικιαστές.
    Το δάνειο από την τράπεζα δεν είναι υποχρεωτικό για αιτούντες με μηδενικά εισοδήματα. Το αν θα το δώσει ή όχι μια τράπεζα χωρίς εγγυητή είναι δικό της θέμα, δεν είναι απαίτηση του προγράμματος.

    3. Ναι, μπορεί την αίτηση να την κάνει η αδερφή του χωρίς να απαγορεύεται στον αδερφό να κάνει αίτηση για το Γ1.

  2. (επάνω) - Ανάρτηση #2
    Μηχανικός
    civil engineer
    Το μέλος iliascivp δεν έχει Αβατάριο

    Εγγραφή
    04.06.2011
    Αναρτ.
    11
    Εύσημα

    έδωσε
    0
    έλαβε
    0
    Αρχεία

    Λήψεις
    69
    Ανέβασε
    0

    Προεπιλογή

    Γεια σας συνάδελφοι και χρόνια πολλά.

    Έχω μια απορία διαδικαστικής φύσης σχετικά με το νέο εξοικονομώ και συγκεκριμένα με την υλοποίηση εξωτερικής θερμομόνωσης στην κατοικία πελάτη μου.

    Είμαι πολιτικός μηχανικός με ΑΠΥ και δεν μπορώ να κόβω αποδείξεις λιανικής για πώληση προϊόντων και εξοπλισμών. Αυτό σημαίνει, σύμφωνα πάντα με τις προδιαγραφές του νέου εξοικονομώ, ότι δεν μπορώ να πουλήσω εγώ στον πελάτη μου το σύστημα της εξωτερικής θερμομόνωσης.

    Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να κόψω μια ΑΠΥ στο τέλος των εργασιών, για την επίβλεψη του έργου και την τοποθέτηση του συστήματος.

    Ο πελάτης μου όμως, ο οποίος υλοποιεί το έργο με ίδιους πόρους, μου έχει μεταφέρει το σύνολο των χρημάτων στον λογαριασμό μου. Η ερώτηση είναι η εξής:

    - Μπορώ εγώ με την σειρά μου να πληρώσω τον έμπορο-προμηθευτή του συστήματος και στα παραστατικά του-δελτία αποστολής αυτός να βάλει ως δικαιολογία τα στοιχεία του πελάτη μου? Δλδ να πληρώσω εγώ τον προμηθευτή αντί για τον πελάτη μου.

    - Μπορώ να του πουλήσω εγώ τα προϊόντα που ήδη έχω αγοράσει στο όνομά μου, με δελτίο αποστολής, όμως, στον τόπο του έργου? Έπειτα θα ενσωματώσω εργασία και πώληση προϊόντων σε ένα ΑΠΥ, όπως δλδ συνηθίζουμε σε κοινά οικοδομικά έργα.

    - Να επιστρέψω τα χρήματα που αντιστοιχούν στην προμήθεια στον πελάτη μου και αυτός με την σειρά του να πραγματοποιήσει εκ νέου την αγορά των υλικών? (τα υλικά βέβαια έχουν τοποθετηθεί).

    Παρακαλώ για τις απόψεις σας, εφόσον έχετε εμπειρία σε αυτό το θέμα και έχετε αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο. Προσπαθώ να επικοινωνήσω με το υπουργείο, αλλά δεν τα καταφέρνω και δεν έχω πάρει κάποια αξιόπιστη απάντηση από κάποιον συνάδελφο.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Καλή χρονιά.

Παρόμοια θέματα

  1. ΙΚΑ σε Εξοικονομώ Κατ' Οίκον ΙΙ
    Από το μέλος P.A. στη θεματική κατηγορία ΚΕΝΑΚ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταία Ανάρτηση: 27.05.2019, 19:10
  2. Εξοικονομώ κατ' οίκον - Απορίες
    Από το μέλος milt στη θεματική κατηγορία ΚΕΝΑΚ
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταία Ανάρτηση: 18.10.2015, 18:08
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 29.05.2013, 08:36
  4. Αναστολή προγράμματος εξοικονομώ κατ οίκον
    Από το μέλος teosav στη θεματική κατηγορία ΚΕΝΑΚ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταία Ανάρτηση: 15.03.2013, 08:51
  5. Διαφορετική ΠΕ στο ΚΑ του εξοικονομώ κατ' οίκον
    Από το μέλος giokalt στη θεματική κατηγορία ΚΕΝΑΚ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταία Ανάρτηση: 01.02.2013, 17:12

Τα Δικαιώματα σας

  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •